nr telefonu +48 731 467 642
UL. Odrzańska 9/10, WROCŁAW

Uchyłki jelita grubego- jakie objawy?

Objawy uchyłków jelita grubego

Czym są uchyłki jelita grubego?

Uchyłki jelita grubego, znane również jako dywertykuloza, są to małe, workowate wybrzuszenia wewnętrznej warstwy jelita, które wypychają się przez słabe punkty w jego ścianie. Chociaż uchyłki mogą się tworzyć w dowolnym miejscu przewodu pokarmowego, najczęściej występują w dolnej części jelita grubego, zwanego esicą. U większości ludzi dywertykuloza nie powoduje żadnych objawów i jest wykrywana przypadkowo podczas badań diagnostycznych na inne dolegliwości.

Jakie są objawy dywertykulozy?

W przypadkach, gdy dywertykuloza staje się symptomatyczna, najczęściej obserwowane objawy to bóle brzucha, zwłaszcza w dolnej lewej części, które mogą być nagłe i ostre. Inne objawy mogą obejmować zaparcia lub przeciwnie - biegunki, a także nieprzyjemne wzdęcia i uczucie pełności w brzuchu. Niektórzy pacjenci mogą również doświadczać krwawienia z odbytu, co wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Objawy te mogą nasilać się po spożyciu pokarmów, które zwiększają ciśnienie wewnętrzne w jelitach, takich jak orzechy czy popcorn.

Co zrobić, gdy pojawią się objawy?

Jeśli zauważysz u siebie objawy mogące sugerować dywertykulozę, ważne jest, aby niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Diagnostyka zazwyczaj obejmuje badanie fizykalne, a także specjalistyczne badania takie jak kolonoskopia, która pozwala na bezpośrednią ocenę stanu ścian jelita. Leczenie dywertykulozy często polega na modyfikacji diety, zwiększeniu spożycia błonnika i, w przypadku wystąpienia powikłań, może wymagać interwencji farmakologicznej lub nawet chirurgicznej. Regularne badania kontrolne są kluczowe, aby monitorować stan zdrowia i zapobiegać poważniejszym problemom zdrowotnym.

Uchyłki jelita grubego- objawy: film