nr telefonu +48 731 467 642
UL. Odrzańska 9/10, WROCŁAW

Znamię melanocytarne złożone Zobacz film!

Znamię melanocytarne złożone

Znamię melanocytarne złożone to rodzaj znamienia skórnego, które zawiera melanocyty (komórki produkujące melaninę) zarówno w naskórku, jak i w skórze właściwej. Cechuje się ono obecnością pigmentowanych komórek melanocytarnych na różnych poziomach skóry, co może nadawać znamieniu charakterystyczny, wielowarstwowy wygląd. Znamię to może przyjmować różne rozmiary, kształty i kolory, od jasnobrązowego do ciemnobrązowego czy nawet czarnego. Zazwyczaj są to zmiany nabyte, pojawiające się w dzieciństwie lub wczesnej dorosłości, choć mogą być również obecne od urodzenia.

Większość znamion melanocytarnych złożonych jest łagodna i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jednak ze względu na obecność melanocytów, które mogą ulec niekontrolowanemu podziałowi, istnieje niewielkie ryzyko przekształcenia się takiego znamienia w czerniaka, rodzaju raka skóry. Dlatego ważne jest, aby obserwować wszelkie zmiany w znamionach, takie jak szybkie powiększanie się, zmiana koloru, kształtu, pojawienie się świądu, krwawienia lub owrzodzenia, i konsultować się z dermatologiem w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów.

W przypadku podejrzenia zmian nowotworowych lub z innych przyczyn medycznych, znamię melanocytarne złożone może zostać usunięte chirurgicznie, a materiał poddany badaniu histopatologicznemu w celu oceny ryzyka malignizacji. Regularne badania dermatologiczne i samokontrola skóry są zalecane dla osób posiadających liczne znamiona lub te o atypowym wyglądzie, aby zapewnić wczesne wykrycie i leczenie potencjalnych problemów zdrowotnych.

Film ze zdjęciami: