nr telefonu +48 731 467 642
UL. Odrzańska 9/10, WROCŁAW

Trujące Grzyby w Polsce: Piękne, Ale Niebezpieczne

Trujące Grzyby w Polsce: Piękne, Ale Niebezpieczne

Polskie lasy są domem dla wielu gatunków grzybów, wśród których znajdują się zarówno smakowite, jak i niezwykle trujące okazy. Niektóre z nich, pomimo pięknego wyglądu, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Poznajmy bliżej niektóre z najbardziej niebezpiecznych trujących grzybów występujących w Polsce.

Trujące grzyby w Polsce

Na szczycie listy najbardziej śmiertelnych grzybów w Polsce znajduje się muchomor sromotnikowy. Jego spożycie, nawet w niewielkich ilościach, może prowadzić do ciężkich uszkodzeń wątroby i nerek, z potencjalnie śmiertelnym wynikiem. Objawy zatrucia często pojawiają się z opóźnieniem, co utrudnia szybką diagnozę i leczenie.

Nie mniej groźny jest muchomor jadowity, w tym jego odmiany: cętkowany i panterowy. Te pięknie wyglądające grzyby kryją w sobie silne toksyny, które mogą powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uszkodzenia narządów wewnętrznych, a w skrajnych przypadkach śmierć.

Muchomor czerwony, pomimo swojego charakterystycznego, bajkowego wyglądu, również jest trujący. Chociaż nie jest tak śmiertelnie niebezpieczny jak sromotnikowy, spożycie może skutkować poważnymi dolegliwościami żołądkowymi i neurologicznymi.

W grupie trujących, ale rzadziej prowadzących do śmiertelnych zatruć, znajduje się lejkówka jadowita (odbielona) oraz krowiak podwinięty. Te gatunki mogą być mylone z jadalnymi odpowiednikami, co zwiększa ryzyko zatrucia.

Hełmówka obrzeżona i strzępiak ceglasty, choć mniej znane, są również trujące i mogą powodować nieprzyjemne objawy zatrucia, takie jak bóle brzucha, nudności i wymioty.

Z kolei zasłonak brodaty i maślanka wiązkowa, pomimo swojego atrakcyjnego wyglądu, również należą do kategorii grzybów trujących, które mogą wywołać objawy zatrucia pokarmowego.

Piestrzenica kasztanowata i krwistoborowik szatański, chociaż zawierają toksyny, zazwyczaj nie prowadzą do tak poważnych skutków zdrowotnych jak wymienione wcześniej gatunki, lecz ich spożycie również może skutkować dolegliwościami żołądkowymi.

Przestroga dla każdego konesera

Znajomość trujących grzybów jest niezbędna dla każdego miłośnika grzybobrania. Zawsze należy zbierać tylko te gatunki, co do których jesteśmy w 100% pewni. W przypadku najmniejszych wątpliwości, lepiej jest grzyb zostawić w lesie. Pamiętaj, że wiedza i rozwaga są kluczowe dla bezpieczeństwa podczas zbierania grzybów.

grzyby trujace - film: