nr telefonu +48 731 467 642
UL. Odrzańska 9/10, WROCŁAW

Świerzb

Świerzb

Świerzb

Świerzb to choroba skóry wywołana przez małe pasożyty, zwanymi świerzbowcami. Choroba ta jest znana od starożytności i występuje na całym świecie, dotykając osoby bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Główną przyczyną świerzbu jest roztocz Sarcoptes scabiei, który zakopuje się w naskórku, tworząc charakterystyczne tuneliki. Pasożyt ten przenosi się głównie drogą bezpośredniego kontaktu skóra do skóry, choć możliwe jest również zarażenie poprzez przedmioty, takie jak pościel czy ubrania.

Objawy świerzbu pojawiają się zwykle po 3-6 tygodniach od zarażenia i obejmują intensywny świąd, szczególnie nasilający się w nocy, oraz wysypkę, która jest reakcją alergiczną organizmu na obecność pasożyta i jego wydzieliny. Charakterystycznymi miejscami, w których pojawiają się zmiany, są przestrzenie międzypalcowe, nadgarstki, pachwiny, pachy, a u dzieci także twarz i skóra głowy. Świerzb może prowadzić do powikłań, takich jak zakażenia bakteryjne skóry, spowodowane drapaniem.

Diagnozowanie świerzbu opiera się na obserwacji objawów i znalezieniu tunelików świerzbowca. Często wykorzystuje się do tego lampę Wooda, która pozwala na zobaczenie fluorescencyjnych śladów pozostawianych przez pasożyty. W niektórych przypadkach, potwierdzenie diagnozy wymaga pobrania próbki skóry i jej mikroskopowego badania.

Leczenie świerzbu wymaga stosowania środków przeciwświerzbowych, takich jak kremy lub maści zawierające permetrynę, lindan czy benzoesan benzylu. Ważne jest, aby leczenie było stosowane przez wszystkich członków rodziny oraz bliskich kontaktów osoby zarażonej, nawet jeśli nie wykazują oni objawów, ze względu na ryzyko bezobjawowego przenoszenia pasożyta. Równie istotne jest dokładne czyszczenie i pranie pościeli, ubrań oraz innych przedmiotów, które mogły być skażone.

Świerzb, mimo że jest chorobą zakaźną i może wywoływać dyskomfort, jest w pełni uleczalny. Ważne jest jednak szybkie rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia, aby uniknąć powikłań i ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Świadomość społeczna na temat tej choroby oraz jej profilaktyka są kluczowe w zapobieganiu epidemii świerzbu.