nr telefonu +48 731 467 642
UL. Odrzańska 9/10, WROCŁAW

SIBO-co to jest? Leczenie SIBO

SIBO

SIBO, czyli nadmierny rozrost bakterii w jelicie cienkim, staje się coraz bardziej powszechnym schorzeniem, wpływającym na jakość życia wielu osób. Często niewłaściwie diagnozowane lub leczone, SIBO może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Ten artykuł ma na celu przybliżenie tego tematu, objaśnienie objawów, metod diagnozowania oraz opcji leczenia.

Czym jest SIBO?

SIBO to stan, w którym dochodzi do nadmiernego namnożenia się bakterii w jelicie cienkim. Normalnie, większość bakterii znajduje się w jelicie grubym. Kiedy jednak te bakterie migrują wstecznie lub namnażają się zbyt mocno w jelicie cienkim, mogą zakłócić normalne procesy trawienne i wchłaniania składników odżywczych.

Objawy SIBO

Objawy SIBO mogą być różnorodne i często są mylone z innymi schorzeniami jelitowymi. Do najczęstszych należą wzdęcia, bóle brzucha, niestrawność, zmiany w rytmie wypróżnień (biegunki lub zaparcia) oraz ogólne uczucie dyskomfortu jelitowego. SIBO może również prowadzić do niedoborów witamin i minerałów, co wynika z zaburzeń wchłaniania.

Diagnoza SIBO

Diagnozowanie SIBO może być trudne. Najczęściej stosuje się test oddechowy mierzący poziomy wodoru i metanu w wydychanym powietrzu po spożyciu roztworu glukozy lub laktozy. Inne metody, takie jak biopsja jelitowa, są rzadziej stosowane ze względu na ich inwazyjność.

Leczenie SIBO

Leczenie SIBO często obejmuje antybiotykoterapię w celu zmniejszenia nadmiaru bakterii. Istotne jest również dostosowanie diety, co może obejmować ograniczenie spożywania cukrów prostych, których nadmiar sprzyja rozwojowi bakterii. Probiotyki i zmiany stylu życia, takie jak regularna aktywność fizyczna, mogą również pomóc w leczeniu i zapobieganiu nawrotom.

Znaczenie Diety i Stylu Życia

Dietetyczne podejście do SIBO jest skomplikowane i powinno być dostosowane indywidualnie. Dietetyk może pomóc w opracowaniu planu żywieniowego, który zmniejszy objawy i wspomoże zdrowie jelit. Równie ważne jest utrzymanie zdrowego stylu życia, który sprzyja równowadze mikrobiomu jelitowego.

SIBO jest schorzeniem, które może znacznie wpłynąć na jakość życia, ale odpowiednia diagnoza i leczenie mogą przynieść ulgę. Ważne jest, aby osoby z objawami SIBO skonsultowały swoje dolegliwości z lekarzem lub dietetykiem. Poniżej przedstawiamy przydatne informację, jeśli chodzi o dietę w SIBO.

Dieta przy SIBO

Dieta w przypadku SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth) jest skoncentrowana na ograniczeniu pokarmów, które mogą nasilać objawy lub przyczyniać się do wzrostu niepożądanych bakterii w jelicie cienkim:

Obejrzyj nagranie jakie produkty mogą być pomocne w SIBO: