nr telefonu +48 731 467 642
UL. Odrzańska 9/10, WROCŁAW

Proktolog: Specjalista od Zdrowia Dolnego Odcinka Przewodu Pokarmowego

Kim jest proktolog?

Proktolog, choć nazwa ta może brzmieć nieco archaicznie, odnosi się do wysoko wyspecjalizowanego chirurga zajmującego się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń odbytu, odbytnicy oraz całego dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Współczesna terminologia preferuje określenia takie jak "chirurg kolorektalny" lub "chirurg jelita grubego i odbytu", które dokładniej odzwierciedlają zakres specjalizacji tych ekspertów.

Co Leczy Proktolog?

Chirurdzy kolorektalni zajmują się szerokim spektrum chorób dotyczących przewodu pokarmowego. Wśród nich znajdują się:

Procedury Wykonywane przez Proktologów

Chirurdzy kolorektalni wykonują szereg procedur diagnostycznych i operacyjnych, w tym:

Kiedy Udać się do Proktologa?

Wizyta u chirurga kolorektalnego może nie przyjść na myśl, dopóki inny lekarz nie skieruje Cię na konsultację. Jednak warto rozważyć wizytę, jeśli doświadczasz objawów takich jak:

Szkolenie i Certyfikacja Proktologów

Proktologia jest dziedziną medyczną wymagającą wieloletniego szkolenia, obejmującego:

W Stanach Zjednoczonych większość chirurgów kolorektalnych jest certyfikowana przez American Board of Colon and Rectal Surgery (ABCRS), co wymaga stałych egzaminów pisemnych i ustnych.

Jak Znaleźć Proktologa?

Aby znaleźć chirurga kolorektalnego, zacznij od zapytania o skierowanie od swojego lekarza pierwszego kontaktu lub innego specjalisty. Możesz również skorzystać z wyszukiwarek dostępnych na stronach takich jak:

Proktolodzy, obecnie częściej określani jako chirurdzy kolorektalni, są specjalistami medycznymi, którzy diagnozują i leczą schorzenia całego przewodu pokarmowego. Najczęściej odwiedzasz chirurga kolorektalnego z problemami związanymi z odbytem, odbytnicą i jelitem grubym. Jeśli doświadczasz takich objawów jak ból analny lub rektalny, krwawienie lub guzki, porozmawiaj z lekarzem. Lekarz pierwszego kontaktu lub gastroenterolog może skierować Cię do chirurga kolorektalnego w celu dalszej oceny.

Jak przebiega badanie proktologiczne? - film: