nr telefonu +48 731 467 642
UL. Odrzańska 9/10, WROCŁAW

Półpasiec- przyczyny, objawy, leczenie

Półpasiec- jak rozpoznać i jak leczyć?

Półpasiec

Półpasiec, znany także jako herpes zoster, jest chorobą wirusową wywoływaną przez ten sam wirus, który powoduje ospę wietrzną – wirus Varicella zoster. Po przebyciu pierwotnej infekcji, czyli ospy wietrznej, wirus ten pozostaje w stanie uśpienia w komórkach nerwowych organizmu. Półpasiec pojawia się, kiedy wirus zostaje reaktywowany, co może mieć miejsce po wielu latach od pierwszej infekcji, często w wyniku obniżenia odporności organizmu, stresu, zaawansowanego wieku lub w trakcie przebiegu innych chorób osłabiających system immunologiczny.

Choroba ta charakteryzuje się pojawieniem się bolesnego wysypu i pęcherzy na skórze, które są zwykle ograniczone do jednej strony ciała i pojawiają się wzdłuż nerwów, w obszarze, który jest przez nie unerwiony. Najczęściej dotyczy to okolic tułowia, ale może również wystąpić na twarzy, szyi, a nawet w okolicach oka, co wymaga natychmiastowej pomocy medycznej ze względu na ryzyko powikłań dotyczących wzroku.

Przed pojawieniem się wysypki pacjenci często doświadczają bólu, mrowienia lub pieczenia w obszarze, gdzie później pojawi się wysypka. Następnie po kilku dniach na skórze pojawiają się czerwone plamy, które szybko przekształcają się w grupy pęcherzy wypełnionych płynem. Pęcherze te mogą pękać, tworząc strupy, które w końcu odpadają. Proces ten zwykle trwa 2-4 tygodnie.

Diagnoza półpaśca zazwyczaj opiera się na charakterystycznych objawach skórnych i lokalizacji wysypki. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak badanie PCR lub hodowla wirusów, aby potwierdzić obecność wirusa Varicella zoster.

Leczenie półpaśca ma na celu złagodzenie bólu i przyspieszenie gojenia się wysypki. Zwykle obejmuje antywirusowe leki przeciwwirusowe, takie jak acyklowir, walacyklowir lub famcyklowir, które są najskuteczniejsze, gdy zostaną podane jak najwcześniej, najlepiej w ciągu 72 godzin od pojawienia się wysypki. Oprócz leczenia antywirusowego, stosuje się leki przeciwbólowe, w tym paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne, a w przypadku silniejszego bólu – leki przeciwbólowe z grupy opioidów. W przypadkach, gdy ból jest szczególnie intensywny lub utrzymuje się po ustąpieniu wysypki, co jest znane jako neuralgia popółpaścowa, mogą być stosowane dodatkowe metody leczenia bólu, w tym leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpadaczkowe, a czasem blokady nerwowe.

Ważnym aspektem profilaktyki półpaśca jest szczepienie przeciw ospie wietrznej, które zapobiega pierwotnej infekcji wirusem Varicella zoster, a tym samym zmniejsza ryzyko późniejszego rozwoju półpaśca. Istnieje również szczepionka przeznaczona specyficznie do zapobiegania półpaścowi, zalecana szczególnie osobom starszym, u których ryzyko wystąpienia choroby i jej powikłań jest wyższe.

Półpasiec jest chorobą, która może znacznie wpływać na jakość życia, zwłaszcza u osób starszych, u których ból może być bardziej intensywny i trwały. Właściwe i szybkie leczenie może znacząco zmniejszyć czas trwania choroby i ryzyko długotrwałego bólu. Ponadto, zrozumienie i stosowanie środków profilaktycznych, takich jak szczepienia, odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu tej chorobie.