nr telefonu +48 731 467 642
UL. Odrzańska 9/10, WROCŁAW

Czego nie wolno po ablacji?

Czego nie wolno po ablacji?

Ablacja laserowa skóry to popularny zabieg dermatologiczny stosowany do leczenia różnych problemów skórnych, takich jak blizny, zmarszczki, przebarwienia czy uszkodzenia słoneczne. Po zabiegu ablacji laserowej istnieje kilka kluczowych zasad i ograniczeń, które pacjenci powinni przestrzegać, aby zapewnić prawidłowy proces gojenia i uniknąć komplikacji.

Unikanie ekspozycji na słońce: Po zabiegu skóra jest szczególnie wrażliwa na światło słoneczne, dlatego ważne jest, aby unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Jeśli wyjście na zewnątrz jest konieczne, należy stosować krem z wysokim filtrem SPF (co najmniej 30) i nosić nakrycie głowy.

Ograniczenie aktywności fizycznej: Intensywny wysiłek fizyczny, który może prowadzić do pocenia się, powinien być ograniczony w pierwszych dniach po zabiegu. Pocenie się może podrażnić leczoną skórę i zwiększyć ryzyko infekcji.

Unikanie gorących kąpieli, sauny i basenów: Wysoka temperatura i chlorowana woda mogą podrażniać i wysuszać leczoną skórę, co może opóźniać proces gojenia.

Delikatna pielęgnacja skóry: Po zabiegu należy delikatnie czyścić skórę, używając łagodnych, nieirytujących środków myjących. Unikanie mocnego pocierania, szorowania czy stosowania agresywnych kosmetyków pielęgnacyjnych jest kluczowe.

Nie usuwanie strupków i nie drapanie skóry: Po ablacji laserowej na skórze mogą pojawić się strupki, które są częścią naturalnego procesu gojenia. Należy unikać ich zdrapywania, co może prowadzić do blizn i infekcji.

Regularne stosowanie zaleconych produktów: Lekarz może zalecić stosowanie określonych kremów gojących lub nawilżających, które pomagają w regeneracji skóry i minimalizują dyskomfort.

Unikanie makijażu: Aby uniknąć podrażnienia i zanieczyszczenia skóry, ważne jest, aby unikać stosowania makijażu, przynajmniej przez kilka dni po zabiegu lub do czasu, aż lekarz zaleci inaczej.

Stosowanie się do zaleceń lekarskich: Po zabiegu lekarz może udzielić indywidualnych instrukcji dotyczących opieki po zabiegu, których należy ściśle przestrzegać.

Przestrzeganie tych zasad po ablacji laserowej skóry jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i osiągnięcia optymalnych wyników zabiegu. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać wskazówek lekarza i zgłaszać wszelkie niepokojące objawy, takie jak nadmierne zaczerwienienie, obrzęk czy oznaki infekcji.