nr telefonu +48 731 467 642
UL. Odrzańska 9/10, WROCŁAW

Naczyniak rubinowy, znany również jako angioma senile

Naczyniak rubinowy

Naczyniak rubinowy, znany również jako angioma senile, to mała, okrągła, czerwona zmiana skórna, która pojawia się głównie u osób w średnim i starszym wieku. Jest to rodzaj łagodnego guzka naczyniowego, który powstaje w wyniku lokalnej proliferacji naczyń krwionośnych w skórze. Naczyniaki rubinowe są zazwyczaj bezbolesne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale mogą być usuwane ze względów estetycznych lub jeśli powodują dyskomfort.

Te niewielkie, wypukłe guzki mogą pojawić się pojedynczo lub w grupach na różnych częściach ciała, najczęściej na tułowiu, ramionach, szyi i twarzy. Ich rozmiar zazwyczaj nie przekracza kilku milimetrów w średnicy. Kolor naczyniaków rubinowych może wahać się od jasnoczerwonego do ciemnoczerwonego, co jest wynikiem obecności krwi w naczyniach krwionośnych tworzących zmianę.

Chociaż naczyniaki rubinowe są zwykle łagodne i nie wymagają leczenia, w przypadku, gdy są źródłem niepokoju estetycznego lub powodują dyskomfort, mogą być usuwane za pomocą różnych metod, takich jak laseroterapia, elektrokoagulacja czy krioterapia. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o usunięciu skonsultować się z dermatologiem, który oceni zmianę i zaproponuje najodpowiedniejszą metodę leczenia

Film: