nr telefonu +48 731 467 642
UL. Odrzańska 9/10, WROCŁAW

Łupież pstry

Łupierz pstry- przyczyny, objawy i leczenie

Łupież pstry

Łupież pstry, znany również jako pityriasis versicolor, to powszechna choroba skóry wywołana przez nadmierny wzrost pewnych rodzajów drożdżaków, które naturalnie żyją na skórze. Te drożdżaki, należące głównie do rodzaju Malassezia, zwykle są nieszkodliwe, ale w niektórych warunkach mogą zacząć się nadmiernie rozmnażać, prowadząc do pojawienia się łupieżu pstrego. Choroba ta często występuje w cieplejszym, wilgotnym klimacie, ale może pojawić się w każdych warunkach. Najczęściej dotyka młodych dorosłych, zwłaszcza mężczyzn, choć może występować w każdym wieku.

Łupież pstry charakteryzuje się pojawieniem się plam na skórze, które mogą być różnych kolorów – od białych, przez różowe, aż po brązowe. Plamy te zwykle pojawiają się na górnej części tułowia, ramionach, szyi i brzuchu. Są zazwyczaj lekko łuskowate, a czasami mogą powodować swędzenie. Jedną z charakterystycznych cech łupieżu pstrego jest to, że plamy te nie opalają się pod wpływem słońca, co może sprawić, że stają się bardziej widoczne po ekspozycji na słońce. W zimniejszych, mniej słonecznych miesiącach plamy mogą stać się mniej zauważalne.

Diagnoza łupieżu pstrego zwykle nie wymaga specjalistycznych testów i może być postawiona przez dermatologa na podstawie wyglądu skóry i charakterystycznych plam. W niektórych przypadkach, aby potwierdzić diagnozę, lekarz może zastosować lampę Wooda, która sprawia, że plamy świecą żółto-zielonkawym światłem, lub pobrać próbkę zainfekowanej skóry do badania mikroskopowego.

Leczenie łupieżu pstrego obejmuje stosowanie miejscowych preparatów przeciwgrzybiczych, takich jak szampony, kremy lub roztwory zawierające ketokonazol, selen siarczan czy kwas salicylowy. W bardziej uporczywych przypadkach lekarz może przepisać leki przeciwgrzybicze doustne. Ważne jest długotrwałe stosowanie leczenia, nawet po zaniknięciu widocznych objawów, aby zapobiec nawrotom, które są częste w przypadku łupieżu pstrego.

Chociaż łupież pstry nie jest groźny dla zdrowia, może powodować dyskomfort estetyczny i emocjonalny. Ponadto, skłonność do powracania sprawia, że zarządzanie tą chorobą często wymaga regularnego stosowania środków przeciwgrzybiczych, zwłaszcza w okresach, kiedy ryzyko nawrotu jest wyższe, jak w ciepłych, wilgotnych miesiącach. Zapobieganie łupieżowi pstremu polega na utrzymaniu skóry w czystości i suchości, unikaniu nadmiernego pocenia się i częstym zmienianiu ubrań, szczególnie w ciepłym klimacie.

Choć łupież pstry może wywoływać pewien dyskomfort, ważne jest, aby pamiętać, że jest to stosunkowo powszechna i łatwa do leczenia choroba skóry. Regularne wizyty u dermatologa i stosowanie się do zaleceń lekarskich mogą skutecznie kontrolować objawy i zapobiegać nawrotom.