nr telefonu +48 731 467 642
UL. Odrzańska 9/10, WROCŁAW

Dna moczanowa-co jeść?!

Dna moczanowa

Dna moczanowa jest rodzajem zapalenia stawów, wywołanym przez nadmierną ilość kwasu moczowego we krwi. Typowym objawem jest nagły, silny ból, zaczerwienienie i obrzęk, najczęściej w dużym palcu u nogi. Rozpoznanie dny moczanowej opiera się na badaniu poziomu kwasu moczowego we krwi oraz analizie płynu stawowego pod kątem obecności kryształów kwasu moczowego.

Leczenie dny moczanowej obejmuje zarówno farmakoterapię, jak i zmiany w stylu życia. Leki przeciwzapalne, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), są często stosowane do łagodzenia bólu i zapalenia. Leki obniżające poziom kwasu moczowego, takie jak allopurynol, mogą być zalecane do długoterminowej kontroli choroby.

Zmiany w stylu życia odgrywają kluczową rolę w leczeniu i zapobieganiu dnie moczanowej. Zaleca się ograniczenie spożywania alkoholu, szczególnie piwa, oraz pokarmów bogatych w puryny, takich jak czerwone mięso i owoce morza. Zwiększenie spożycia wody, utrzymanie zdrowej wagi i regularna aktywność fizyczna są również ważne w walce z tą chorobą.

Zawsze zaleca się konsultację z lekarzem w przypadku podejrzenia dny moczanowej lub w celu ustalenia odpowiedniego planu leczenia.