nr telefonu +48 731 467 642
UL. Odrzańska 9/10, WROCŁAW

Bostonka- przyczyny objawy, leczenie

Bostonka- przyczyny, objawy i leczenie

Bostonka

Bostonka, znana również jako wirusowe zapalenie oskrzeli, to choroba zakaźna, która najczęściej dotyka małe dzieci, choć może wystąpić u osób w każdym wieku. Jest wywoływana przez wirusy, najczęściej z grupy wirusów paragrypy, ale także przez wirusy grypy, adenowirusy i wirusy RS. Charakterystyczną cechą bostonki jest gwałtowny początek z kaszlem, który może mieć charakter „szczekającego” kaszlu, i chrypkę.

Bostonka jest najczęściej chorobą sezonową, występującą głównie w okresie jesienno-zimowym. Objawy zazwyczaj zaczynają się od łagodnych dolegliwości, takich jak katar, lekki kaszel, podwyższona temperatura, ogólne złe samopoczucie. W miarę rozwoju choroby, dołącza się specyficzny, szczekający kaszel oraz chrypka, a czasem trudności w oddychaniu i charakterystyczny świst przy wdechu, zwany stridorem. W niektórych przypadkach może dojść do tzw. krupu, czyli ostrego stanu zapalnego krtani, tchawicy i oskrzeli, który powoduje obrzęk i zwężenie dróg oddechowych.

Diagnoza bostonki opiera się przede wszystkim na obserwacji objawów klinicznych. Badania dodatkowe, takie jak RTG klatki piersiowej, mogą być wykonywane w przypadku poważniejszych objawów lub w celu wykluczenia innych przyczyn problemów z oddychaniem. Testy wirusologiczne zazwyczaj nie są konieczne, ponieważ nie zmieniają one podejścia terapeutycznego.

Leczenie bostonki jest przede wszystkim objawowe. W większości przypadków choroba ma łagodny przebieg i można ją leczyć w domu. Podstawowymi środkami zaradczymi są odpoczynek, odpowiednie nawodnienie oraz nawilżanie powietrza, które może pomóc w łagodzeniu kaszlu i chrypki. W przypadkach, gdy występują trudności w oddychaniu lub inne poważne objawy, konieczna może być wizyta u lekarza. Leczenie może wtedy obejmować podawanie leków rozszerzających oskrzela, sterydów doustnych lub przez inhalację, a w bardziej poważnych przypadkach hospitalizację i podawanie tlenu.

Wirus, który powoduje bostonkę, jest bardzo zaraźliwy, a transmisja odbywa się drogą kropelkową, dlatego ważne jest stosowanie środków profilaktycznych, takich jak częste mycie rąk, unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi oraz stosowanie etykiety kaszlu i kichania. Chociaż nie istnieje szczepionka bezpośrednio przeciwko bostonce, szczepienia przeciwko grypie mogą pomóc w zapobieganiu niektórym przypadkom, ponieważ wirus grypy jest jednym z możliwych czynników wywołujących bostonkę.

Bostonka zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku dniach do tygodnia, jednak jej objawy, szczególnie kaszel, mogą utrzymywać się przez kilka tygodni. Ważne jest, aby rodzice i opiekunowie małych dzieci zwracali uwagę na objawy bostonki, ponieważ w przypadku małych dzieci drogi oddechowe są węższe, co zwiększa ryzyko poważnych problemów z oddychaniem. W razie wątpliwości czy pogorszenia stanu zdrowia dziecka, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.