nr telefonu +48 731 467 642
UL. Odrzańska 9/10, WROCŁAW

Poparzenia- dlaczego warto wybrać sprawdzony salon

Poparzenia podczas depilacji laserowej to ważny temat, który warto poruszyć w kontekście bezpieczeństwa i skuteczności trwałego usuwania włosów laserem.

Poparzenia po depilacji laserowej

Depilacja laserowa to popularna metoda redukcji owłosienia, chyba najczęściej wykonywana, jeśli chodzi o usługi beauty ze względu na trwałość efektu oraz skuteczność zabiegu. Dzięki tej procedurze po prostu można zapomnieć o goleniu. U jednych wystarczy 3 sesje, a inni potrzebują nawet 20 zabiegów i regularne powtórzenia np. przy bardzo gęstym włosie. Jednak i tak pozostaje to najtrwalsza metoda redukcji niechcianego owłosienia. Jak każda procedura kosmetyczna, niesie ze sobą pewne ryzyko, w tym ryzyko poparzeń. Pracuje na laserze od 2015 roku. Na początku przybliżę mechanizm działania depilacji laserowej . Laser działa poprzez emitowanie światła, które jest absorbowane przez pigment w włosach, prowadząc do ich uszkodzenia i zapobiegając ich ponownemu wzrostowi. Poparzenia mogą wynikać z nieprawidłowego ustawienia parametrów lasera , niewłaściwej techniki stosowanej przez operatora, a także indywidualnej reakcji skóry pacjenta. Drobne oparzenia nie obejmujące całych powierzchni np. 1cm strupki w kilku miejscach mogą się zdarzyć nawet doświadczonemu operatorowi. Przy pierwszej wizycie klient jest informowany o możliwości wystąpienia efektów ubocznych. Niemniej oparzenia całych nóg, których zdjęcia można znaleźć w internecie lub dużych obszarów występują przy źle dobranych parametrach podczas laseroterapii.

Najłatwiej jest o oparzenia przy ciemnej karnacji, ponieważ, jeśli źle w tym wypadku dobierzemy parametry energia lasera trafia również w skórę. Zazwyczaj są to oparzenia II stopnia, raczej ciężko aby to były oparzenia III stopnia. Wyglądają jak strupki ciemno czerwono/ brązowe, płaskie. Czasem oparzenie pojawia się z opóźnieniem np. po 2 dniach od zabiegu, wcześniej skóra w tym miejscu bardzo piecze i boli. Podczas zabiegu też na pewno jest odczuwalny duży dyskomfort. Należy obserwować skórę oraz reakcję pacjenta też w trakcie zabiegu, jednak nawet mimo obserwacji można nie zauważyć, że skóra ulega poparzeniu, ponieważ skóra po zabiegu depilacji może być zaczerwieniona i opuchnięta podczas prawidłowo przeprowadzonego zabiegu. Podczas laseroterapii mogą być odczuwalne igiełki, ale nie chcemy aby klient odczuwał parzenie na skórze. Jeśli zastanawiamy się czy parametry dane są bezpieczne i mamy jakąkolwiek wątpliwość lepiej je zmniejszyć. Szczególnie dotyczy to okolic warg, gdzie skóra jest nierówna i ciężko aby głowica prawidłowo stykała ze skórą oraz na piszczeli, gdzie skóra jest bardzo cieniutka, a dodatkowo energia lasera jest odbijana od kości i na skórę dostaje się podwójna dawka światła.

poparzenia po depilacji laserowej

Skąd biorą się oparzenia po depilacji laserowej ?

Poparzenia mogą wynikać z nieprawidłowego ustawienia parametrów lasera, niewłaściwej techniki stosowanej przez operatora, a także indywidualnej reakcji skóry pacjenta. Najczęściej właśnie na ciemnym fototypie, ponieważ na jasnej skórze można używać nawet najwyższe parametry i ryzyko oparzeń jest niewielkie. Jeśli chodzi o pracę na ciemnych fototypach, można wykonywać zabiegi ale należy je przeprowadzać bardzo ostrożnie. Jeśli klient nie poinformuje nas o stosowaniu samoopalacza też może powstać poparzenie. Skóra też może być podrażniona przez golenie świeżo przed zabiegiem lub nadwrażliwa po lekach takich jak izotek. Osobiście klientka opowiadała mi jak mężczyzna kupił sobie domowy IPL z philipsa i zrobił depilację na plecach gdzie miał tatuaż, niestety skutkowało to poważnym oparzeniem, bo oczywiście depilacji laserowwj nie wolno kategorycznie wykonywać w miejscu tatuażu. Wykonanie depilacji w takim miejscu może spowodować rozległe blizny. Oparzenie może też być spowodowane niedokładnym zetknięciem głowicy z miejscem zabiegowym, np. jeśli klient poruszy nogą. Bardzo częstym błędem jest też ustawianie takich samych parametrów na całe ciało, gdzie na ciemnej okolicy warg sromowych powinno się ustawić znacznie delikatniejsze parametry niż np. na jasne pośladki. Zmniejszyć parametry można też na kościach, gdzie jest bardzo cieniutka skóra. Jeśli chodzi o blizny po oparzeniu to istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo powstania ich po depilacji laserem . Raczej odbarwienia, które można z czasem wyleczyć. Ocenić czy został jakiś ślad, można po roku/ półtorej od wystąpienia ewentualnego powikłania. Niemniej już po pół roku większość ewentualnych zmian na skórze często jest już całkowicie niewidoczna.

Czynniki ryzyka:
Osoby o ciemniejszej karnacji są bardziej narażone na poparzenia, ponieważ ich skóra zawiera więcej melaniny, która może absorbować światło lasera. Wrażliwość na światło, niedawne opalanie czy niektóre leki również zwiększają ryzyko.
Zapobieganie poparzeniom:
Ważne jest, aby przed zabiegiem przeprowadzić dokładną konsultację, w tym test skórny (odczekać minutę lub kilka minut i obserwować reakcję skóry). Pacjenci powinni być informowani o konieczności unikania opalania i stosowania pewnych produktów przed zabiegiem.
Leczenie poparzeń:
W przypadku wystąpienia poparzeń należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Leczenie może obejmować stosowanie maści przeciwzapalnych, unikanie słońca oraz odpowiednią pielęgnację skóry.
Wybór kliniki i operatora:
Kluczowe jest wybranie kliniki z doświadczonymi i odpowiednio przeszkolonymi specjalistami, którzy używają certyfikowanego sprzętu.

poparzenia po depilacji laserowej