nr telefonu +48 731 467 642
UL. Odrzańska 9/10, WROCŁAW

Ciąża, karmienie piersią – czy można poddać się zabiegowi depilacji?

Większość kobiet marzy o tym, aby wyglądać pięknie, troszczy się o siebie i o swoje ciało. Dlatego coraz więcej płci pięknej decyduje się również na zabiegi z zakresu trwałej redukjci owłosienia. Bardzo słusznie, ponieważ w ten sposób możemy cieszyć się delikatną, gładką skórą na co dzień i co myślę ważne, latem nie musimy martwić się i krępować naszym owłosieniem na ciele. Co więcej, oszczędzamy czas na dodatkowo spędzone minuty pod prysznicem przeznaczone na dokładne golenie. Ale są też bardzo ważne momenty w życiu kobiety, które niestety bezwzględnie uniemożliwiają wykonanie tego zabiegu. Mowa tutaj o okresie ciąży i karmieniu piersią.

Dlaczego okres ciąży i okres karmienia piersią stanowią przeciwwskazanie do wykonania zabiegu?

Tradycyjne metody jak wosk można wykonać w trakcie ciąży, można też golić włoski maszynką czy depilatorem. Jednak trzeba być ostrożnym. Jeśli nigdy nie stosowaliśmy tego typu metod przed ciążą, trzeba bardzo uważać, ponieważ stres spowodowany bólem w trakcie zabiegu może wpłynąć negatywnie na ciąże, a nawet wywołać poronienie. W związku z tym wiele kosmetyczek i kosmetologów odmawia wykonania zabiegu kobietom w ciąży. Czy można go wykonać samodzielnie? Trzeba uważać, jeśli regularnie robiliśmy to wcześniej, to można to rozważyć. Ciąża to bardzo ważny okres w życiu każdej kobiety, który wymaga również szczególnej ostrożności, jeśli chodzi o korzystanie z wszelkiego rodzaju urządzeń emitujących energię oraz ultradźwięki. Każda przyszła mama chce, aby płód dziecka rozwijał się w sposób prawidłowy, bez żadnych komplikacji, które mogą wynikać z naszej niewiedzy. Do zabiegów, których nie należy wykonywać właśnie w trakcie trwania ciąży oraz w okresie laktacji, należy laseroterapia.

Dotychczas nie przeprowadzono badań, które pokazywałyby negatywny wpływ emitowanej energii świetlnej z urządzeń na rozwój płodu. Wynika to z zachowania szczególnej ostrożności wobec kobiet ciężarnych. W głównej mierze należy wziąć pod uwagę gospodarkę hormonalną, która w okresie ciąży diametralnie się zmienia. Zmiany hormonalne u kobiet w ciąży, skutkują tym, że ciężko przewidzieć reakcje organizmu na działanie światła. Co więcej, podczas zabiegu może dojść do niekontrolowanych skurczów mięśni, co może mieć negatywny wpływ na płód. Należy również pamiętać, że skóra w trakcie ciąży jest dużo bardziej delikatna i wrażliwa, przez co jest bardziej podatna na podrażnienia, poparzenia naskórka , powstawania przebarwień, co stanowi duże ryzyko wykonania zabiegu .

  w ciąży

Ta sama zasada działa, w przypadku okresie laktacji, zwłaszcza do 3 miesiąca karmienia piersią. Mimo, że światło emitowane przez laser, nie wpływa na rozwój płodu i nie przenika do mleka matki, to nadal może negatywnie oddziaływać na skórę. Skóra kobiety w wyniku zmian hormonalnym jest tak samo wrażliwa jak w przypadku okresu ciąży, stąd zwiększa ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, o których wspomniano wcześniej. Dodatkowo, przez zmianę trybu życia kobiety cieszącej się maluszkiem, organizm jest osłabiony, stąd dodatkowe bodźce, które będą docierać w wyniku zabiegu mogą spotęgować odczucia bólowe.

Zatem, kiedy najlepiej wrócić do zabiegów?

Z racji wystąpienia dużego ryzyka wystąpienia skutków ubocznych w okresie laktacyjnym, zaleca się, aby na zabieg ponownie zgłosić się po odstawieniu dziecka od piersi, dla większego bezpieczeństwa nawet po 2 miesiącach od zakończenia laktacji. Skóra kobiety w przeciągu tego czasu wróci do normy, a nasi specjaliści będą mogli bezpiecznie wykonać zabieg.